ההבדלים בין ליסינג פרטי לליסינג תפעולי


מצא את ההבדלים – ליסינג פרטי מול ליסינג תפעוליחברות הליסינג מצאו את עצמן בשנים האחרונות אחראיות על חלק בלתי מבוטל מעסקות הרכב בישראל. זאת, הן מול גורמים עסקיים והן מול צרכנים פרטיים. ואכן, מה שאפיין בעבר רק עובדי היי טק הנהנים מרכב חברה, הפך זה מכבר לנחלת הכלל. כעת, הבה נבין בקצרה מהו ליסינג על מסלוליו השונים ומהם ההבדלים המרכזיים בין שני המסלולים העיקריים בתחום. במילים אחרות, מה ההבדל בין ליסינג פרטי לבין ליסינג תפעולי?ליסינג הוא עסקה אשר במסגרתה הלקוח רוכש או שוכר רכב מחברת ליסינג. העסקה מתחילה עם תשלום מקדמה ראשונית וממשיכה עם תשלומים שוטפים מדי חודש לתקופה מוגבלת. בתום תקופה זו, הקרויה גם תקופת הליסינג, עומדות בפני הלקוח מספר אפשרויות לגבי הרכב כפי שיתואר להלן.מה זה ליסינג תפעולי?ליסינג תפעולי הוא למעשה ליסינג במובן המוכר של המילה. קרי, השכרת רכב לטובת שימוש בעבור תשלום חודשי קבוע למשך תקופה מוגבלת בזמן. זוהי עסקה אשר מאפיינת בעיקר רכבי חברה העומדים לרשות עובדים המקבלים רכב מהעבודה. במסגרת ליסינג תפעולי, הרכב רשום על שם חברת הליסינג והיא זו הדואגת לתחזוקתו השוטפת ברמת טסט שנתי, טיפולים, תיקונים, ביטוח וכו'. בתום תקופת החכירה, עומדות בפני המעסיק מספר אפשרויות:
 1. להשיב את הרכב לחברת הליסינג ולהזדכות על יתרת התשלום בגינו.


 2. לעשות עסקת טרייד אין עם הרכב הנוכחי ולהיכנס לעסקת ליסינג תפעולי עם דגם חדש.


 3. לרכוש את הרכב בעבור יתרת התשלומים. מה זה ליסינג פרטי?ליסינג פרטי הוא למעשה רכישה של רכב מחברת ליסינג במסגרת עסקה הכוללת מקדמה ראשונית, תשלומים פרושים לתקופת זמן מוגבלת, ותשלום יתרת ה"חוב" לאחר מכן. בניגוד לעסקת ליסינג תפעולי, בליסינג פרטי (הקרוי גם ליסינג מימוני), הרכב עובר לבעלותו של הלקוח והוא זה אשר אחראי לדאוג לכל טיפוליו ותחזוקתו.חברות ליסינג מציעות ללקוחותיהם אפשרויות מימון אטרקטיביות במיוחד במסגרת ליסינג פרטי הכוללות בין השאר "משחק" בין המקדמה הראשונית, התשלומים החודשיים והיתרה הסופית. זאת, בהתאם לתקציב הלקוח והרכב המדובר. בתום תקופת הליסינג, ללקוח שתי אופציות עיקריות:
 1. לשלם את יתרת התשלומים ולרכוש סופית את הרכב.


 2. לבצע עסקת טרייד אין אשר במסגרתה הוא משיב את הרכב לחברת הליסינג ומשדרג אותו למכונית חדשה (עם הסדר תשלומים בהתאם). על פי רוב, חברת ליסינג מתחייבת במעמד הרכישה לאפשר עסקת טרייד אין. שירותי ליסינג פרטי יכולים להיות עם הטבות נוספות ובדרך כלל הם כוללים אחריות לתקופה של 12 חודשים או לפי ק"מ. ישנו גם מסלול משולב המחבר בין ליסינג פרטי לליסינג תפעולי על ידי חבילת שירותי טיפולים ותחזוקה ללקוחות פרטיים שבוחרים במסלול מימוני.מהם ההבדלים העיקריים בין ליסינג פרטי לליסינג תפעולי?כפי שניתן לראות, ליסינג פרטי וליסינג תפעולי אינם מסלולים זהים כלל וכלל. למעשה, קיימים ביניהם מספר הבדלים מהותיים וכעת נעמוד על העיקריים שביניהם:
 1. הבעלות על הרכב – בעסקת ליסינג פרטי מימוני, הבעלות על הרכב נרשמת על שם הלקוח. זאת, לעומת עסקת ליסינג תפעולי המשאירה את הרכב בבעלות חברת הליסינג.


 2. האחריות על התיקונים והטיפולים – בעסקת ליסינג תפעולי, האחריות על התיקונים והתחזוקה של הרכב רובצת לפתחה של חברת הליסינג. בניגוד לעסקת ליסינג פרטי בה מלוא האחריות מוטלת על כתפיו של הלקוח.


 3. קהל היעד – ליסינג תפעולי מתאים בעיקר לארגונים וחברות אשר מעוניינים להעמיד לרשות עובדיהם רכבים חדישים ואיכותיים מבלי להתחייב לרכישת המכוניות ומבלי להזדקק לשירותים נוספים של תחזוקה שוטפת. מנגד, ליסינג פרטי מיועד ללקוחות פרטיים אשר מחפשים עסקה משתלמת ואטרקטיבית לרכישת רכב בתנאים נוחים.


 4. החלפת רכב במהלך תקופת הליסינג – בעסקת ליסינג תפעולי, ניתן בדרך כלל להחליף את הרכב בתוך במהלך תקופת השכירות ללא תשלום נוסף או "קנס" על יציאה מההסדר. לעומת זאת, בעסקאות ליסינג פרטי ייתכן שהחלפת רכב במהלך תקופת הליסינג תחויב בתשלום.


 5. תקופת התשלומים – תקופת הליסינג בליסינג תפעולי היא בדרך כלל קצרה יותר מתקופת התשלומים בליסינג פרטי.


 6. גובה התשלומים – שיעורם של התשלומים החודשיים בעסקאות ליסינג פרטי נמוך משיעורם של השיעורים בעסקאות מקבילות של ליסינג תפעולי. זאת, מן הטעם שליסינג תפעולי כולל גם אחריות רבה לתחזוקת הרכב המונחת לפתחה של חברת הליסינג.

לסיכום,

עסקות ליסינג, הן תפעוליות והן פרטיות, צוברות תאוצה של ממש והופכות לחלק בלתי נפרד משוק הרכב בישראל. חברות הליסינג מתמחות במכירת רכבים מכל הסוגים וכל הדגמים. במרכזי התצוגה והמכירה של חברות הליסינג ניתן למצוא הן רכבים יד שנייה והן רכבים חדשים עם קילומטראז' מאופס. מנגנון התשלום הידידותי ללקוח, הכולל מקדמה ותשלומים נמוכים לתקופה ארוכה, מסייע לחברות הליסינג להגשים לישראלים רבים את החלום על רכב חדש. כמו כן, התחרות בין חברות הליסינג השונות הביאה גם למחירים אטרקטיביים במיוחד הכוללים בין השאר מגוון שירותים נוספים כגון תקופת אחריות מוגברת, שירותי תחזוקה, עסקאות טרייד אין משתלמות, ייעוץ מקצועי מותאם לקוח ועוד.