"מתי מגיעים? מתי מגיעים? מתי מגיעים? משעמם לי. הגענו כבר?" - נראה שאין הורים שלא מכירים את ה"ניגון" שבוקע מהמושב האחורי בנסיעות משפחתיות. הדבר אפילו עלול להחמיר כאשר מדובר בנסיעות ממושכות במיוחד בעת חופשה משפחתית בחו"ל.

ישיבה ללא מעש במכונית היא מצב שמרבית הילדים לא מורגלים אליו, והסבלנות שלהם ממילא נתונה במנות קצובות ולא מאוד נדיבות. לעתים נדמה שאפשר לפתור את הסוגיה באמצעות השלכת הסמארטפון או הטאבלט למושב האחורי – "שהילדים יסתדרו" – אבל דווקא זמן איכות משפחתי יכול להיות מהנה ועם ערך מוסף כאשר מנצלים אותו לפעילות משותפת שאינה כרוכה במסך כזה או אחר. בנוסף, המכשור הנהדר הזה לא תמיד זמין כאשר אנחנו שוכרים רכב בטיול בחו"ל.

אספנו עבורכם כמה משחקי-דרך שתוכלו להיעזר בהם בנסיעה המשפחתית הבאה שלכם. נתחיל מהפשוט אל המורכב.

 

ספירת מכוניות

בקשו מכל אחד מהילדים (אפשר גם מהמבוגרים) לבחור צבע כלשהו שאינו לבן. כל אחד מיושבי הרכב סופר בקול רם מכוניות בצבע שבחר לאורך הנסיעה, והמנצח הוא זה שהגיע למספר הגבוה ביותר. המשחק מאוד פשוט, וניתן אף לשלבו עם משחקים נוספים לאורך הנסיעה. אם הילדים גדולים ומזהים דגמי מכוניות - אפשר להחליט שסופרים דגמים או יצרנים/מותגים מסוימים.

 

עננים בדרך

על כל אחד מיושבי המכונית (חוץ מהנהג...) לחפש ענן עם צורה של משהו מוכר – חיה, חפץ, או דמות כלשהי. לאורך הדרך מרכיבים רשימה של כל העננים המיוחדים שראיתם.

 

משחק זיכרון חפצים

במשחק זה כל יושבי הרכב מתמודדים עם רשימת חפצים שהולכת ומתארכת, ומנסים לזכור את כולה. הנה דוגמה: אחד מיושבי המכונית פותח ואומר "הבאתי במזוודה ארנק". המשתתף הבא אחריו צריך לומר "הבאתי במזוודה ארנק וכובע". המשתתף הבא מציין את רשימת החפצים הקודמים ומוסיף אחד משלו, וכך הלאה. השרשרת נשברת כאשר מישהו מתבלבל או שוכח. אז אפשר להתחיל מהתחלה עם רשימה חדשה.

 

"כן, לא, שחור, לבן"

המשחק המילולי הקלאסי והמוכר, שבו אתם מנהלים שיחה או חידון עם הילדים, תוך איסור להשתמש במילים "כן, לא, שחור, לבן" ומציאת חלופות יצירתיות למילים האסורות. אפשר ומומלץ לחבר את השאלות ואת השיחה כולה ליעד הנסיעה, לנוף שמסביב ולדברים שרואים תוך כדי נסיעה. גרסה אפשרית נוספת היא לעשות שימוש במילים ה"אסורות" אבל רק בשפה המקומית במדינה שאתם מטיילים בה.

 

בינגו בדרכים

המשחק הזה דורש מעט הכנה מוקדמת. לפני הנסיעה הכינו טבלת-בינגו עבור כל אחד מהילדים וציינו בה בסדר אקראי כמה דברים שתוכלו לראות בדרך: תחנת דלק, תחנת אוטובוס, חורשה, גשר, מסילת רכבת, ניידת משטרה, וכו'. אם הילדים צעירים וטרם למדו לקרוא – אפשר לצייר בטבלה את הדברים הללו במקום לכתוב את שמותיהם. הילדים יסמנו בעת או עיפרון כל פריט שכזה כאשר יראו אותו במהלך הנסיעה. הזוכה יהיה זה שיסמן שורה או אלכסון בטבלה. הזוכה הגדול יהיה זה שיסמן את כל הלוח בדברים שראה בדרך.

 

סיפור משפחתי

המשתתף הראשון מתחיל סיפור ועוצר לאחר שני משפטים. מכאן והלאה – כל אחד בתורו ממשיך את הסיפור בשני משפטים בלבד. התוצאה: סיפור משפחתי מפתיע ומשעשע, שבו לכל אחד מבני המשפחה יש חלק משלו ב"יצירה". אפשר להקליט את הסיפור בטלפון הנייד, להאזין לו לאחר מכן ולצחוק פעם נוספת.

 

יצירה בדרך

אפשר להפוך את הנסיעה לחוויית יצירה, תוך שימוש בחומרים שאינם מלכלכים ולא דורשים הכנה ממושכת. אם יש במושב האחורי של הרכב מגשי-שרות לנוסעים - ציור באמצעות גירים יכול להיות נחמד. אפשרות נוספת היא יצירה באמצעות מנקי מקטרות, שניתן לעשותה בקלות גם תוך כדי טלטולים קלים של המכונית.

 

"מה אני רואה"?

המשתתף הראשון מציין צבע או אות ראשונה של חפץ/שלט/בניין שהוא רואה תוך כדי נסיעה. יושבי המכונית צריכים לנחש למה הוא התכוון. לאחר שהתעלומה נפתרה – התור עובר למשתתף הבא וכולם מנסים לנחש. מכיוון שהנוף בנסיעה מתחלף כל העת – יש אינספור הזדמנויות לחידות וניחושים שכאלה.

 

שתהיה נסיעה מהנה לכל המשפחה!
 

למידע נוסף:
השכרת רכב בחו"ל עם שלמה סיקסט
השכרת רכב - בחרו לכם רכב מצי ההשכרה הגדול בישראל