מה חשוב שתדעו על השכרת רכב בחול

טיול בחו"ל הוא הזדמנות טובה לנהוג במכונית שתמיד חשקתם בה, ויש לא מעט מטיילים שאוהבים לנהוג ומנצלים את ההזדמנות להשתמש במכונית מפנקת כחלק מהכיף שבחופשה. חשוב להתחיל את תהליך השכרת רכב לאחר מחשבה על הצרכים שלכם בנסיעה: כמה נוסעים יהיו ברכב? האם תזדקקו להתקני בטיחות לילדים? האם יש לכם צורך ברכב עם נפח אחסון גדול לתיקים ומזוודות? האם אתם זקוקים למערכת GPS במכונית? מומלץ להכין את רשימת הדרישות והתוספות לפני שתתחילו בהזמנה.

ככלל, מומלץ להזמין את המכונית באופן ישיר באתר האינטרנט של חברת ההשכרה כמה שבועות לפני הנסיעה. הדבר יחסוך לכם דמי תיווך ועמלות שונות, ובמקרים רבים תקבלו בהזמנה מראש באינטרנט את המחיר הכדאי ביותר. בנוסף, הזמנה מוקדמת תאפשר לכם נגישות למלאי נרחב של דגמים. מרבית חברות ההשכרה הגדולות בעולם פועלות גם בישראל ויש להן אתרים בעברית המעניקים שרותי הזמנה ברחבי העולם. חברת שלמה מייצגת בארץ את חברת הענק SIXT, הפעילה בלמעלה מ-100 מדינות עם אלפי נציגויות ונקודות שרות.

להבדיל משירותי השכרת רכב בארץ, כאשר אתם בוחרים את דגם המכונית בחו"ל, שימו לב כי לעתים חברות ההשכרה מגבילות את גיל הנהג בחלק מהדגמים. לעתים תידרשו לתוספת תשלום כדי לאפשר לנהגים צעירים לנהוג. על ההשכרה הבסיסית ישנן כמה תוספות אפשריות – חלקן ניתנות כהטבה, וחלקן דורשות תשלום נוסף (תלוי במדיניות חברת ההשכרה). בין התוספות: הוספת שמות נהגים נוספים המורשים לנהוג, השכרת מכשיר GPS, השכרת גגון או כסא בטיחות לילדים, הרחבות ביטוחיות שונות, וביטול השתתפות עצמית במקרה של תאונה או גניבה.

 

מעוניינים לשכור רכב במחירים אטרקטיביים - לחצו כאן ותיהנו ממחירים מיוחדים למזמינים אונליין

 

מהם המסמכים הנדרשים לנהיגה בחו"ל

לקראת הנסיעה ודאו שיש ברשותכם כרטיס אשראי בינלאומי לצורך השארת פרטים כפיקדון בנקודת המסירה ורישיון נהיגה בר-תוקף עבור כל נהג שאמור לעשות שימוש ברכב. רישיון הנהיגה הישראלי (כרטיס הפלסטיק הנושא את תמונתכם) תקף במרבית מדינות העולם, אך יש לשים לב לנקודה אחת חשובה: בגלל טעות של משרד התחבורה הונפקו בישראל בשנים האחרונות רישיונות רבים שבהם נכתב Driving Permit. למרבה הצער, המסמך הזה אינו קביל בכמה מדינות, ובהן ארה"ב. הקפידו שהרישיון שלכם נושא את הכותרת Driving License. במקרה שבו יש בעיה עם הרישיון הישראלי, ניתן להוציא רישיון נהיגה בינלאומי בסניפים של ממסי.

 

אם בכוונתכם לעבור ממדינה למדינה או להחזיר את הרכב בנקודה אחרת מזו שבה אספתם אותו – חשוב לוודא את התנאים לכך מראש מול חברת ההשכרה. הדבר תקף בעיקר לצורך כניסה למדינות במזרח אירופה. בדרך כלל, החזרת המכונית בנקודה אחרת מנקודת המסירה מחויבת בתשלום נוסף.

 

לבדוק את הרכב ולהחזירו באותו מצב

בעת מסירת הרכב לרשותכם – ייתכן שתופתעו לטובה. בגלל ההתנהלות הדינמית של מלאי המכוניות בחברות ההשכרה, ייתכן שהסניף שבו תקבלו את הרכב ישדרג אתכם לדגם אחר. על פי רוב, הדגם שתקבלו יהיה מאותה קבוצה כמו זה שהוזמן, או גדול ומפואר יותר. חשוב לדעת כי שדרוג הדגם הוא בגדר הטבה, ולא נעשה בכל עסקה.

חשוב מאוד שתבדקו יחד עם נציג חברת ההשכרה את מצבו הפיזי של כלי הרכב. מעתה והלאה אתם אחראים לשלמות המכונית ולהחזרתה במצב שבו נמסרה. חשוב לוודא שמכל הדלק מלא ופנים הרכב נקי - ולהחזירו במצב דומה לחברת ההשכרה בתום השימוש, כדי להימנע מהוצאות מיותרות של תדלוק או ניקוי. לפני שתצאו לדרך כדאי לוודא שאתם יודעים מהו סוג הדלק המתאים למכונית, כיצד לפתוח את מכסה המנוע, והיכן נמצאים המגבה (ג'ק) והגלגל הרזרבי.

 

נוהגים אחרת: איך להשתלב בחכמה

בכל הנוגע לנהיגה במדינות אחרות – מומלץ להשאיר את הביטחון המופרז בבית. סביר להניח שתוך זמן קצר תחושו בעצמכם בתרבות הנהיגה המקומית, כמו גם ב"תופעות" נוספות שידרשו מכם להשתלב על פי החוק וההתנהלות הנכונה בכבישים. הדבר נכון שבעתיים במדינות שבהן נוהגים בצד שמאל של הכביש (בריטניה, קפריסין, הודו, ניו זילנד, אוסטרליה), או לדוגמה במדינות שבהן מותר לפנות בזהירות ימינה בצומת גם כאשר הרמזור אדום.

עוד כדאי לשים לב לחוקים הכתובים והלא-כתובים באוטוסטרדות באירופה, לנתיבים המיועדים לתחבורה ציבורית או עבור מכוניות שבהן מספר מינימלי של נוסעים, לשלטים מקומיים שלעתים אינם קיימים במערכת השילוט בישראל, לאזורים וערים שבהם יש "אגרת גודש", ועוד. ככלל, השתלבות נכונה ובטוחה בתנועה דורשת ריכוז בנהיגה. נקודה חשובה נוספת היא הסדרי התשלום בכבישי האגרה המקומיים. מומלץ להצטייד בכסף קטן כדי לא להתעכב בנקודת הביקורת בכניסה לכביש.

 

הכנה מוקדמת והשתלבות בטוחה בתנועה יבטיחו לכם חופשה מהנה.

 

נסיעה נעימה עם שלמה Sixt