בעונה הזו של השנה החרמון ניצב במלוא הדרו, שלג מכסה לא רק את פסגותיו אלא גם את המורדות ולמי לא בא במדינה שבה בין שמונה לתשעה חודשים בשנה הקיץ שורר, לצאת וקצת לתפוס קור לימים החמים, לבנות איש שלג או לגלוש במזחלת, כמו בארצות רחוקות?

במה כדאי להצטייד כשנוסעים לטיול בחרמון?

קר בחרמון, מאד קר. מי שאינו מחזיק בציוד סקי ולבוש חורף הולם לארצות המושלגות לרב יתקשה למצוא בגדים חמים מספיק לטיול בחרמון. אפשר להגיע עם שכבות של צמר ופליז אך לזכור כי מרבה שכבות שומר על החום אבל גם מסרבל את התנועה. מעיל פוך חם, כפפות פליז ומעליהן כפפות סקי אטומות למים, כובע חם ואטום למים, נעליים שאינן חדירות למים (ומחממות!),  ביגוד וגרביים טרמיות, חותלות, צעיף מחמם – כל אלו יעזרו לכם לצלוח את הקור. חושב מאד להצטייד בסט ביגוד נוסף, להחלפה. הסיכוי להימנע מבגדים רטובים אינו קיים, וביגוד רטוב הוא ביגוד קר שמזמין צרות. המלצה לפריט נוסף שיעזור לכם להתמודד עם הקור הוא תרמוס עם קפה או תה חמים. מלבד ביגוד חם, טוב תעשו אם תצטיידו בקרם הגנה מהשמש עם מקדם הגנה גבוה, ובמשקפי שמש עם הגנה מקרינה, או משקפי סקי. קרינת השמש בחרמון, במיוחד בעונת החורף אז קרני השמש מגיעות לא רק ישירות מלמעלה אלא גם חוזרות מהשלג עצמו, היא גבוהה מאד.

 

החרמון - שלמה סיקסט השכרת רכב

איך מגיעים לחרמון?

אין תחבורה ציבורית ישירה לחרמון אז הדרך להגיע להר המושלג היא או באמצעות רכבים פרטיים, חנייה בחניון נווה אטיב ונסיעה לאתר עצמו בשאטל או אם אתם קבוצה גדולה במיוחד ניתן לשכור שירות הסעות פרטי. השכרת רכב היא גם דבר שכדאי לשקול ברצינות. הנסיעה לחרמון היא ארוכה ומפרכת ונמשכת זמן רב. השכרת רכב מרווח עם מספיק מקום לכל הציוד הנדרש ולכל הנוסעים יכולה לעזור כשמשאירים את הרכב הביתי העירוני בבית ויוצאים לטיול ארוך בלי עודפי צפיפות. אמנם ההגעה לחרמון עצמו תהיה תשאיר את הרכב מאחור בחניון הרכבים אבל אם כבר הגעתם עד לחרמון, כדאי לנצל את הניידות ולהגיע גם לכפרי הדרוזים הסמוכים לארוחה דשנה וכיבוד בכוס תה או קפה משובחים, או לבקר באתרי טבע סמוכים, דבר שיתאפשר כאשר יש רכב צמוד.

 

מה לא כדאי לפספס בביקור בחרמון?

במורדות התחתונים של ההר אפשר לבנות אנשי שלג, להצטרף לשיעורי סקי וסנובורד לנהל מלחמות שלג. הביקור באטרקציות השונות: גלישה במזחלות אקסטרים, אטרקציית הסקיי ריידר החדשה, מזחלות שלג לילדים עד גיל 12, ובקיץ מדרון אבובים מותנים בגיל וגובה מינימאליים. אין ביקור בחרמון ללא נסיעה ברכבל. התור לרכבל יכול להיות ארוך, וככל שהשעה ביום מאוחרת יותר כך התור ארוך יותר. השתדלו לתפוס תור לרכבל מיד כשאתם מגיעים ולהימנע מתורים ארוכים וצפיפות במתקנים ובמורדות הסקי השונים.

 

טיפים אחרונים (אבל חשובים!) למבקרים באתר החרמון

1. ניתן לשכור בחרמון עצמו ובנווה אטיב ציוד סקי וסנובורד ואף להצטייד בבגדי חורף חמים

2. יש בהר חנויות נוחות ובתי קפה, ובכל זאת כדאי גם להצטייד מראש בחטיפים זמינים ומיידים

3. החרמון מציע סיורי מורשת וטרקים בהר, כולל טרק חורפי. קחו בחשבון שמדובר במסלול ארוך וקשה המיועד למיטיבי לכת בעלי כושר גופני גבוה במיוחד. המסלול כולל עלייה תלולה של כ- 1200 מ' ויש לסיימו בזמן קצוב כיוון שהוא מסתיים בנסיעת רכבל למורדות החרמון, נסיעה אליה יש להגיע עד לשעה שלוש בלבד לאור סגירת הרכבל בשלוש וחצי.

4. אל תשכחו בגדים להחלפה, חמים ויבשים!

5. למרות שמורדות החרמון מונגשים לנכים, ישנן רמפות תלולות שיתכן ויצריכו עזרה.

6. כדאי לחלק את הטיול ליותר מיום בודד, ביום הראשון סעו בנחת ובקרו ביישובים והאתרים הסמוכים. לונו באחד הצימרים או המלונות באזור והגיעו מוקדם, רעננים, לאתר החרמון עצמו.

 

טיילו בצפון עם רכב שכור - שלמה Sixt השכרת רכב