שמורת עין אפק משלבת נקודות עניין שונות: ארכאולוגיה לצד טבע, נופים ואידיאולוגיה של שימור, לא מעט היסטוריה שנפרשת על מאות רבות של שנים ותרבויות שכל אחת מהן הותירה את רישומה באזור.

 

גולות הכותרת בשמורת עין אפק

אחד ממוקדי העניין המרכזיים בשמורה הוא שביל הביצה. שביל הביצה הוא למעשה גשר הבנוי מעל מי הביצה המרכיבים חלק ניכר משטחה של השמורה. טיול לאורכו של הגשר מאפשר למטיילים לחוות את הביצה מקרוב, מכל הצדדים ממש כבעלי החיים שחיים בה.

לאורך המסלול וסביבו ניתן להתרשם משרידי העבר מרשימים – תחנת קמח מבוצרת ששוזרת בתוכה לפחות שלוש תקופות שונות – צלבנית, רומאית ואף מעט מלפני קום המדינה, ותל אפק הסמוך ובו שרידי התיישבותיות יווניות, רומאיות  וכנעניות. בתחנת הקמח מוצג אוסף כלים חקלאיים מסורתיים ולעתים אף ניתן לפגוש במקום תערוכות אמנות מתחלפות.

שלמה סיקסט - השכרת רכב בישראל

עין אפק מוכרת כאתר ראמסר (Ramsar) לשימור ופיתוח של בתי גידול לחים. למקום הובאו במיוחד צמחים מקומיים נדירים הנמצאים בסכנת הכחדה ובמידת הצורך אף נבנו עבורם בתי גידול המתאימים בדיוק להם. לא רק צמחים נדירים משומרים כמקום אלא גם בעלי חיים. התאו לדוגמה, בעל חיים שחי בעבר במקום ונכחד – היום שוב ניתן לפגוש בו בשמורה לאחר שהובאו שבעה פריטים מעמק החולה. אזור נחל נאמן ידע בזמנו תפוקת מים רבה אולם עם השנים ושאיבת היתר, רבים מאפיקי המים ייבשו. כיום, בשנים שחונות, מייבאים מים לשמורה במידת הצורך על מנת לשמור על בתי הגידול לצמחים ובעלי החיים אשר נמצאים בה.

 

משחקי הכס ותחנות הקמח

תל אפק נקרא על שם העיר הקדומה אפק שמקור שמה מרמז על אפיקי הנחל הרבים העוברים באזור. לאורך השנים, תרבויות רבות ניסו לקבל מאחז באזור המשקיף על אחת הדרכים הראשיות שהובילו בין עכו לחיפה. שם אחר בו המקום היה מוכר בעבר הוא כורדנה, וההוספיטלרים בנו בה תחנות קמח לאורך אפיק הנחל וסכר ששימש להתוות את המים לתחנות. נוסף על ההוספיטלרים גם הטמפלרים בנו מערך תחנות קמח באזור, במעלה המעיין. הקרבה בין תחנות הקמח של שני המסדרים היוותה מקור לא אכזב לסכסוכים ועימותים עד כדי התערבותו של האפיפיור.

בשנת 1936, במרד הערבי הגדול, נוספה לתחנת הקמח העתיקה שכבת היסטוריה נוספת: עמדת בטון לתצפית על מקורות המים והכביש הסמוך.

 

אילו בעלי חיים וצמחים יש בשמורה?

לצד תנים זהובים, לוטרות ונימיות, דרבנים, חזירי בר, חתולי ביצה ותאואים נראה גם ציפורי מים רבות, נחשים ולטאות ואפילו צבי מים גדולים וצבי ביצה. במי הביצה שטים קרפיונים, אמנונים, גמבוזיות ושפמנונים שיכולים להגיע לאורך של מטר ויותר וחדי העין גם יבחינו בסרטן הנחלים שמדי פעם מעז ואף יוצא לצוד מחוץ למי הביצה.

 

למידע נוסף - שלמה Sixt השכרת רכב