עכשיו, כשכבר לא כל כך חם בחוץ זה הזמן המושלם לצאת לטייל ואפילו לא חייבים להגיע עד אילת או רמת הגולן כדי לקבל מנות גדושות של טבע, על כל הדרו.

 

כמה מילים על ההיסטוריה של המקום

כמו באגם החולה, גם כאן היו פעם ביצות. במאה העשרים יובשו הביצות שהיו במקום והוקמו במקום בריכות דגים חקלאיות של קיבוץ עין החורש. עם השנים, הבריכות ננטשו והמקום הוזנח. בשנת 2017, ביוזמת רשות ניקוז שרון, קיבוץ עין חורש, קק"ל ותורמים קנדיים, הוחלט להחזיר עטרה ליושנה ולהפוך את המקום שוב לגן עדן לציפורי מים. המקום הוא גן עדן לחובבי צפרות: 350 דונם שרובם מכוסים מים, שבילי הליכה או רכיבי על אופנים ומסתורי תצפית הממוקמים בנקודות אסטרטגיות לאורך השבילים. בתכנון הפארק תוכננו מספר בתי גידול שונים שמתאימים עבור ציפורים רבות במטרה למשוך מגוון רחב שלהן למקום. כקילומטר וחצי מאגמון חפר ניתן למצוא גם את מצפור ויקר אשר בעונת הסתיו נוהג להאכיל האכלה יוזמה את להקות השקנאים החולפות דרכו בדרכן לאפריקה.

פיקניק - שלמה סיקסט השכרת רכב

מותר ואסור באגמון חפר

אגמון חפר אינו שמורת טבע אולם מקפידים לשמור בו על כללים נוקשים שנותנים כבוד לאורחי הכבוד האמתיים של המקום: הציפורים, חיות הבר והצמחייה המקומית. כיוון שכך המטיילים אשר מוזמנים להגיע ולטייל במקום מתבקשים להימנע מהקמת מסתורי צפרות אישיים, להדליק אש או להשתמש ברחפנים, אפילו לא למטרות צילום המקומיים המעופפים. הכניסה למקום היא בחינם אך מותר לשהות כאן רק בשעות מסוימות: משעה שמונה בבוקר ועד לחצי שעה לפני השקיעה בלבד. אם אתם מתכננים להביא אתכם כלב – תכננו גם להביא אתכם את הרצועה. במקום חיות בר כנמיות, נוטריות, חזירי בר, שועלים, תנים זהובים וחתולי ביצות והמפגש הלא מתוכנן בינם לבין חיות הבית אינו מומלץ או רצוי.

 

מה נפגוש בטיול באגמון חפר?

ציפורי המים הקבועות והנודדות מתחילות להפנים כי המקום הזה נועד עבורן. ענפות, שקנאים, טבלניות, אגמיות, לבניות, בזים, זרון סוף, מגלן, פרפור עקוד, שלדג לבן חזה וגמדי, שרקרק מצוי, חוחית, חסידה והרשימה ממשיכה להתארך ככל שציפורים חדשות מגלות את המקום. בזכות בתי הגידול המרובים שנבנו, המקום מתאים לציפורי ביצות ומים, ציפורי גדות וחופים. מסתורי הצפייה הם המקומות הטובים ביותר לצפות בציפורים מבלי להפריע להן. לצד שבילי ההליכה נמצאת גם צמחיה מקומית: קנים וסוף, אשבל הביצה, שנית גדולה, אגמון ימי, לוביה מצרית, פטל קדוש ועוד. לא רק בעלי הכנף פוקדים את המקום, גם יונקים, זוחלים ודו חיים רבים מצאו את מקומם ליד אגמון חפר.

 

כל מה שמסביב

למרות הניווט של וייז, כדאי להגיע לאגמון חפר מקיבוץ עין החורש – סיכוי רב יותר שלא תתקלו בשער נעול. כמו כן קחו בחשבון שכביש הגישה אינו סלול ובחורף ייתכנו מהמורות ושלוליות. באגמון עצמו ישנם שבילים רחבים המתאימים מאד להולכי רגל ואפילו לעגלות ילדים אך הנסיעה עליהם בכיסאות נכים לא תמיד אפשרית. שביל ההליכה סביב האגמון הוא מעגלי באורך של 1.8 ק"מ, אין במקום הצללה או ספסלים, למעט מסתורי הצפרות שגם בהם אין מקומות ישיבה. אם אתם מתכננים על פיקניק בהמשך לטיול, ישנם שולחנות קק"ל מתחת לעץ אקליפטוס בכניסה לאגמון או להגיע למתחם בקיבוץ בית חיים הסמוך שבו מספר חנויות ובתי קפה שמנוקדות בפינות זולה וערסלים.

 

למידע נוסף - שלמה Sixt השכרת רכב