ביקור במצפה רמון אינו ביקור בלי הדבר המרכזי – מכתש רמון, שעליו עוד נדבר, אבל יש עוד לא מעט אטרקציות נוספות בסביבה שכדאי להכיר וחבל לפספס למי שמגיע לטייל באזור. לרבות מהאטרקציות אין דרך נוחה להגיע באמצעות התחבורה הציבורית כך שאם אין לכם רכב זמין ונח לטיולים, כדאי להשקיע בהשכרת רכב לטיול.


מכתש רמון

מכתש רמון הוא מכתש הסחיפה הגדול בעולם – מכתש סחיפה נוצר כתוצאה מסחף מי משקעים. בכל העולם קיימים רק שבעה מכתשים כאלו, חמישה מהם בנגב ושניים בסיני. בזכות הדרך המיוחדת בה המכתש נוצר, ניתן לראות את שכבות הסלע השונות מזמנים גאולוגיים קדומים וחולות צבעוניים הנמצאים בשכבות השונות. אורך המכתש הוא בארבעים ק"מ ועומקו כ-350 מ'. בחלקו הרחב ביותר, רוחבו מגיע לתשעה ק"מ. מצפה רמון נמצאת ממש על שפת המכתש והנוף הנשקף ממנה הוא נוף ייחודי מלא הוד. המכתש עשיר בחיות מדבריות: יעלים, נחשים, לטאות, עיטים, זאבים, צבועים ותנים, שועלים ופראים – חמורי בר ששוחררו והתרבו בשטח. פעם היו כאן גם נמרים אולם כיום הם ככל הנראה נכחדו.

מצפה רמון - שלמה סיקסט השכרת רכב

 

מרכז המבקרים וחי רמון

מכתש רמון עמוס במסלולי טיול המתאימים לכולם – רגליים, אופניים, ג'יפים וכל מה שבאמצע. מרכז המבקרים המחודש ממוקם על השפה הצפונית של המכתש ומספק תצפית מלווה בהסברים ומופע אורקולי מיוחד. בחי רמון, הסמוך למרכז אפשר לגלות את העושר של בעלי החיים באזור. תצוגה של כארבעים סוגי בעלי חיים, תצוגת גן מדברי עם בתי הגידול שבו. בחי רמון תוכלו לפגוש קיפודים, דורבנים ופסמונים, נחשים ולטאות, זיקיות, נחשים, לטאות וצבים, מכרסמים שונים, צבים, שבלולים ועקרבים – לראות אותם מקרוב ובבטחה. מאזור זה יוצאים טיולים רבים למכתש עצמו.


עין עבדת

נחל צין , אחד מגדולי נחלי האכזב בארצנו, זורם ממכתש רמון לכיוון הערבה ובנתיבו נמצאת גם עין עבדת – מעיין מוקף חיים. מעל לעין עבדת נמצאת רמת עבדת שבה שוכן פארק לאומי נוסף – עבדת – שרידיה של עיר נבטית מפוארת. בדרך לעין עבדת נפגוש בחי והצומח באזור, ואף במפל שהמצוקים סביבו משמשים כאזור קינון לנשרים. העיר הנבטית עבדת נמצאת מרחק נסיעה קצר מעין עבדת. בעברה הייתה עיר נבטית מרשימה על דרך הבשמים שבשיאה אכלסה כשלושת אלפים אנשים. במקום שרידי מקדש נבטי, בארות מים, בית מגורים, גת עתיקה, מצודה ושתי כנסיות. חלק ממסלול הטיול כאן מתאים גם עבור עגלות ילדים ונכים. מדי פעם, בעיקר בחגים, העיר מתעוררת לחיים עם שפע הופעות רחוב ודוכנים.


אתנוסנטר

אתנוסנטר במצפה רמון הוא שילוב של מוזיאון ובוטיק, מרכז מורשת קווקז ובית מלאכה. אורגת בשיטות עתיקות תיקח אתכם לסיור מודרך במוזיאון ותסביר את שיטות אריגת השטיחים העתיקות. במקום גם ניתן לתאם סדנאות ולרכוש שטיחים מכל העולם – כולם בעבודת יד. אם יתמזל מזלכם גם תזכו לארוחה קווקזית במקום.

 

עוד באתר:
השכרת רכב
השכרת רכב בירושלים
השכרת רכב בתל אביב