מהו מצפור? על פי דעת האקדמיה לעברית מצפור הוא מקום תצפית על ציפורים אולם המילה הרחיבה את משמעותה בשפה המדוברת לכלול נקודות תצפית נוף, מנקודת מבטם של הציפורים – מצפה. בין אם אתם מחפשים את נקודות התצפית הטובות ביותר בארץ לצפייה בציפורים או לצפייה בנוף מנקודת מבטן של הציפורים, השכרת רכב תעזור לכם להגיע ליעד המבוקש. אם אתם מתכננים טיול כדי לראות את הארץ או העופות הנודדים דרכה – הצטיידו בכל הדרוש לפיקניק איכותי. בינות נוף מרהיב, קולות וריחות של הטבע, על בטן מלאה ושמיכה לשבת עליה או לפרוש על הספסלים המוכנים במקום לקרתכם – תוכלו להתרווח וליהנות מכמה שעות של ראש שקט, נקי מדאגות.

שמורת החולה עופוריה

אגם החולה, הוא חלק ממערכת השבר הסורי אפריקני בין רמת הגולן להרי נפתלי. האגם נוצר כתוצאה מפקק בזלת החוסם את זרימת המים. אגם החולה היה חלק ממערכת שלמה של מים וביצות, והתאפיין בעושר צמחיה ובעלי חיים. בימי ראשית המדינה רצו לנצל את שטחו לחקלאות ולכן ייבשו אותו וניקזו את מימיו לכינרת. לאחר הייבוש נותר שטח קטן, שמורת החולה, ולצורך עצירת ניקוז המים נבנו סוללות עפר. שמורת החולה היא השמורה הראשונה שהוכרזה בארץ. לקראת סוף המאה עשרים פרויקט שימור הביצה הורחב – שטחים נוספים הוצפו בעמק החולה ועליהם הוקם אגמון החולה.

 

מצפורים בישראל - שלמה סיקסט השכרת רכב

מרכז המבקרים "עופוריה" במקום כולל סרטון תלת ממדי על היסטוריית המקום ועל הציפורים הנודדות באזור. מסלול הביצה המעגלי נמשך כ 1.5 ק"מ. המסלול יוצא מנקודת תצפית הסמוכה למרכז עופוריה וחוזר למרכז. לאורך המסלול ניתן ליהנות משלל בעלי החיים והצמחייה במקום: נוטריות ונמיות על השבילים, שפמנונים וצבי ים במים ניתן לראות מהגשרים וצמחייה עשירה הכוללת את גומא הפפירוס, הנופר הצהוב, שנית גדולה, אשל הירדן והפטל הקדוש. מומלץ במהלך הביקור לטפס למגדל התצפית וליהנות מהנוף המרהיב ובעונות הנדידה מהמוני הציפורים באגם.

הכניסה לשמורת החולה נמצאת על כביש 90 כ 3 ק"מ צפונית לפנייה שמאלה לשדה אליעזר, נסיעה של כק"מ בכביש הפנימי תוביל לשער השמורה.

מצפה דדו

615 מעל פני הים נמצא המצפור הפורש לנגד עיניים משתאות על שלל שדותיו המוריקים של עמק החולה, הגולן והחרמון. מלבד הנוף, מבט הציפור חולש גם לעבר התל המקראי אבֵל בית מעכה, רכס הרי נפתלי ובאופק - מבצר הבופור. מטעי תפוח, אגס, דובדבן ושאר עצי פרי נשירים צובעים את הנוף בצבעים משתנים בין העונות.

במצפור עצמו ישנם הסברים מוקלטים, בעברית ובאנגלית ולא פחות חשוב – ספסלים וגגון. מקום מושלם למנוחה ופיקניק קטן בראש העולם. דאגו בחברת השכרת רכב כי הרכב ששכרתם מצויד בתא מטען גדול יאפשר לאחסן בנח את כל הציוד הדרוש – אבל לפיקניק אל תביאו יותר מדי – כדי להגיע למקום סעו על כביש 90 למטולה אבל אחר כך צפוי לכם טיפוס לכיוון הר צפייה, בהתאם לשילוט וחבל לסחוב יותר מדי ידנית.

הר בנטל

אם תיסעו בכביש 91 מצומת מחניים לכיוון קיבוץ עין זיוון, בצומת אביטל, אחרי קיבוץ אורטל, תפנו שמאלה וימינה לאחר שלושה ק"מ תגיעו לכיכר. בכיכר פנו שמאלה והמשיכו עד לפנייה ימינה, פנו והמשיכו אל ראש ההר. אחרי כל זה – לא תצטערו – אחד המצפורים המרהיבים בישראל, גבוה גבוה – 1200 מ, מעל לפני הים. המצפור משקיף על קונטרה והרי לבנון, הרי הגליל והרי מירון ואביטל. אפשר לצפות מרחוק על חיי היום יום בקונטרה הסורית או להשקיף על מוצבי האו"ם וצהל. במקום גם בונקר משוחזר ואם לא הבאתם את הפיקניק אתכם – לא נורא. יש במקום גם בית קפה שבו תוכלו להתפנק על כוס קפה חם ומהביל להשלמת התמונה.

נחל בוקק

המצפור הזה אינו גבוה במיוחד, רק 80 מטרים מעל לפני הים, אך הוא משקיף אל המקום הנמוך ביותר בעולם – ים המלח. בין שתי גבעות גבוהות נשקף חלון אל מי ים המלח על נופו המדברי ורצועת המלונות שלאורכו. כדי להגיע למצפור מרשים זה סעו בכביש 90 דרומה והמשיכו בצומת זוהר לכיוון ערד בכביש 31. עלו בכביש כ-8 ק"מ, וחנו בין סימוני הק"מ ה-65 ל-64 ליד השלט המוביל לצוק תמרור ונחל בוקק. מסלול הליכה מהשלט יביא אתכם למצפור המרשים. כאן לא תמצאו בית קפה ואפילו לא ספסל, אז אל תשכחו להצטייד בכל הדרוש לפיקניק איכותי מבעוד מועד, ורצוי גם שמיכה לשבת עליה.

 

מצפורים בחיק הטבע הם הזדמנות נהדרת להתחבר לטבע ולתת לנפש עירונית הומיה זמן הפוגה ממתחי היום יום. השכרת רכב תפטור לכם את סוגיית ההגעה – גם אם אין לכם רכב משלכם או שהרכב שלכם עירוני ומתאים במיוחד לנסיעות עירוניות, רכב שכור גדול יהפוך את הנסיעה לנעימה ונינוח עם מספיק מקום לכל הנוסעים והציוד הדרוש כדי פשוט לשבת ולהירגע, להרגיש את הבריזה מנשבת, ריחות הים והשדות נישאים ולשמוע את המיית הציפורים.