יש מקומות רבים אליהם ניתן לנסוע לטייל בשבת, אבל אחד המקומות הייחודיים ביותר הוא ג'סר א זרקא – אחד מהחופים היפים ביותר בישראל, עם היסטוריה ייחודית, מקומות עניין בסביבה ואווירה שלא תמצאו בשום מקום אחר בארץ. כשנוסעים לג'סר א זרקא רואים מכביש החוף את הבתים הצבועים בגוונים שונים של כחול – כתמי צבע עם סיפור מאחוריהם. אם אתם בחרתם בהשכרת רכב לטיול השבת – לא חייבים לבחור בג'יפ. המקום לא גדול וניתן להתנייד בו בקלות גם ברגל.

קצת על ההיסטוריה של המקום

ג'סר א זרקא הוא היישוב הערי היחיד השוכן על חוף הים. משמעות השם היא גשר מעל הנחל הכחול – שמו בערבית של נחל התנינים. אחרי השכרת הרכב לא צריך לתכנן על פקקים ארוכים בסוף יום הטיול, ג'סר א זרקא יושב במרחק של פחות משעת נסיעה מחיפה או תל אביב, צמוד לקיסריה ולמעגן מיכאל.

היישוב החל את דרכו בשנות השבעים של המאה התשע עשרה. מספר משפחות ממוצא לא אחיד גרו בשולי ביצות כבארה והתפרנסו מדייג בביצות ובים, קדרות מאדמות הביצה ואריגת מחצלות מצמחי גומא וקנה שהיו במקום. בשנות העשרים של המאה עשרים רצו בזיכרון יעקב הסמוכה לייבש את הביצות ולמגר את הקדחת. הם גייסו לצורך כך את התושבים המקומיים ומלבד שכר הציעו לתושבים אדמות חליפיות על רכס כורכר סמוך שם שכנו שרידי מחצבה. הבתים נבנו מאבני כורכר מקומיות והיישוב קרם עור וגידים בשנת 1926.

מלחמת יום העצמאות הותירה את היישוב ללא פגע, בעיקר בזכות הקשרים הטובים שהיו לתושבי המקום עם בני זיכרון יעקב ובנימינה אך גם הותירה את בני המקום מבודדים – מוחרמים הן על ידי היהודים והן על ידי ערביי ישראל לאחר המלחמה.

 

ג'סר א זרקא - שלמה סיקסט השכרת רכב

התפתחויות חדשות בג'סר א זרקא

היישוב סובל מצפיפות רבה ולמעלה מ- 50% מבני המקום הם בני נוער. הנשים מהוות את כח העבודה העיקרי ביישוב ומועסקות בעיקר בעבודות משק בית בבתי חולים ומפעלים בארץ. מבחינה גאוגרפית אין ליישוב לאן לגדול: קיסריה מדרום, מצפון מעגן מיכאל ושמורת נחל התנינים, במערב הים וממזרח – כביש החוף.

בשנים האחרונות היישוב מתחיל לעבור מהפך שקט ויוזמות חדשות לשיקום השכונה. פרויקט "גשר של צבע" שנעשה בשיתוף בין ראש המועצה, השייח מוראד עמאש, האדריכלית ענת כהן הלוי, משרד התיירות וחברת נירלט שתרמה 4000 ל' צבע כחול בגוונים שונים צביעת בתי העיר, בעיקר אלו הפונים לעבר הכביש. בכפר הוקם גסטהאוס צבעוני וכמה מהתושבים המקומיים מארגנים סיורים פרטיים וקבוצות ביישוב, בחוף, בשמורה והעתיקות הסובבות. תושבי המקום גם מארחים בביתם ואפילו ניתן למצוא במקום תערוכה של אמניות מקומיות וסדנאות בישול.

כפר הדייגים גם הוא עובר שדרוג מסוג שונה, אורגני. רשות שמורות הטבע בשיתוף עם התושבים המקומיים מאפשרת למקום לצמוח בדרך טבעית תוך הענקת עזרה היכן שנדרש.

החוף בג'סר א זרקא

חוף הים בג'סר א זרקא עבר גם הוא ניקוי בשנים האחרונות והיום הוא אחד החופים היפים והשקטים בישראל. קריאות השחפים ורעש גלי הים מארגנים מוזיקה טבעית באזור. חוף הים מנוקד בסלעי כורכר בתצורות ייחודיות, שונה מהחופים המוכרים בארץ וכבר הדייגים הסמוך מקנה למקום אווירה מיוחד. השילוב בין כפר דייגים פעיל וחוף ים הוא ייחודי בארץ ומאפשר מפגש בלתי אמצעי עם הטבע והטבע האנושי. ניתן להגיע לחוף עצמאית או לקחת סיור שמותאם אישית עבור המשתתפים. סיורים אלו יכולים לכלול ביקור במסגד בעל הכיפה המוזהבת שבכפר, ביקור בכפר הדייגים הציורי, סיורים בשמורת נחל התנינים הסמוכה או בתל ההיסטורי השוכן בסמוך לשפך נהר התנינים. מפגש עם התושבים המקומיים: אמנים, אנשי חינוך ואפילו ראש המועצה גם הוא אפשרי במסגרת הסיורים.

 

השכרת רכב לטיול לג'סר א זרקא פותרת את בעיית התחבורה אל המקום ומשאירה אתכם עצמאיים להכנס ולצאת בהתאם לרצונכם. יש הרבה טיולים בארץ אולם לא רבים יציעו את החוויה הייחודית והמפגש בין חוף ים טבעי ופראי, מקומיים מסבירי פנים שישמחו לכבד בכוס קפה מהביל וההיסטוריה שהיא חלק אינטגרלי מהמקום: אמת מים היסטורית שמגיעה גם לקיסריה עוברת בכפר. שביל ישראל עובר גם הוא בגן הלאומי השוכן כמה מאות מטרים מערבית לכפר, ליד שפך הנחל הכחול.