שביל ישראל, נתיב ההליכה הלאומי נמשך לכל אורך מדינת ישראל מקיבוץ דן שבצפון ועד לאילת.
 

מהו בעצם שביל ישראל?
שביל ישראל הוא אותם 1,030 ק"מ המתחילים בקיבוץ דן שבצפון ונמתחים עד לחוף מפרץ אילת. השביל נחנך ב-1995, אבל הרעיון להקמתו נולד עוד הרבה קודם לכן בשנות השמונים, במוחו של איש הטבע ועיתונאי הילדים אברהם תמיר. תמיר, אשר טייל בשביל האפלאצ'ים בקנדה ובארה"ב, חזר לארץ עם הצעה להקים שביל דומה בישראל. תמיר העביר את הרעיון לאורי דביר, יו"ר הוועדה לשבילי ישראל בחברה להגנת הטבע, והשאר היסטוריה.
 

השביל הוקם תוך הקפדה על כך שהתוואי ייתן ייצוג לכל נופי ארץ ישראל ויעבור באתרים החשובים לכל הדתות. הודות לשילוב הזה בין טבע, דת ומורשת, השביל נבחר בידי נשיונל ג'יאוגרפיק לאחד מ-20 שבילי ההליכה הטובים בעולם, תוך שהמגזין משבח את השילוב בין נופים תנ"כיים לאלה של היומיום בישראל. עם זאת, מתווה השביל זכה גם לביקורות, ובין היתר הואשם כי הוא מציג ישראל מאוד מסוימת ואליטיסטית, עקב העובדה שאינו עובר בעיירות פיתוח או באזורי מגורים של חרדים והמגזר הערבי.
 

שביל ישראל - שלמה סיקסט השכרת רכב


היקף הפעילות בשביל ישראל
לפי הערכות החברה להגנת הטבע, מדי שנה משלימים מאות צועדים את המסלול מתחילתו ועד סופו, בתהליך שאורך בין 30 ל-60 יום. נוסף על כך, בכל רגע נתון מטיילים בשביל כ-150 צועדים. במקומות בהם תנאי השטח מאפשרים זאת, מצטרפים אל הצועדים גם רוכבי אופניים ונהגי שטח.
 

אנשי טובים באמצע הדרך – "מלאכי השביל"
מאז נחנך השביל צצו לאורכו לא מעט "מלאכים", אנשים המציעים עזרה לצועדים ללא תמורה כספית, מהפסקת קפה להקמת אוהל ללינה אצלם בחצר או שינה בביתם ועד להטמנת מים במדבר עבורם.
 

סימון השביל
השביל מסומן בעזרת שלושה קווים אנכיים – לבן, כחול וכתום. כאשר הקן הלבן ממוקם גבוה משני האחרים, פירוש הדבר שכיוון הצעידה הוא צפונה (בכיוון השלג הלבן), ואילו כאשר הקו הכתום הוא העליון, פירוש הדבר הוא שהצעידה נעשית דרומה (אל חולות המדבר הכתומים). במקומות בהם השביל מתאחד עם שבילים נוספים, יתווספו לסימון גם נקודה כתומה או סגולה.


תום יער עושה את שביל ישראל
שביל ישראל זכה לחשיפה גדולה עם קריצה בתכנית הדוקו-ריאליטי של הקומיקאית הפרועה תום יער. הסדרה ליוותה את יער במסעה לאורך שביל ישראל, תוך התמקדות בקשייה של הקומיקאית התל אביבית בהתמודדות עם תנאי השטח ומפגשיה עם האנשים השונים שהיא מכירה בדרך, ממלאכי השביל דרך אנשי דת שונים ועד לתימהוניים לכל דבר. הסדרה שודרה בYES וזכתה בפרס האקדמיה לטלוויזיה.

 

יוצאים לאחת מנקודות הפתיחה של שביל ישראל? השתמשו בשירותי השכרת רכב של שלמה Sixt