לצד שלל עובדות היסטוריות שיכולנו לספר לכם (ובטוח לא ידעתם) על ירושלים, בחרנו בעשר עובדות קלילות, מעניינות וממפתיעות על בירתנו האהובה. קבלו אותן ואל תשכחו לקרוא עד הסוף!

 

בחומות העיר העתיקה קיימים 8 שערים

שמותם הם: שער האריות, שער הרחמים, שער האשפות, שער ציון, שער יפו, השער החדש, שער שכם ושער הפרחים.

 

מגדל דוד לא ממש קשור לדוד המלך

"מגדל דוד" הוא מצודה שהיום משמשת כמוזיאון המפורסם לתולדות ירושלים, אולם היא נבנתה שנים רבות לאחר תקופת מלכותו של דוד המלך וליתר דיוק, על ידי הורדוס במקור. המצודה הורחבה ושופצה עם השנים, כשהמבנה הנוכחי שלה מיוחס לטורקים (מן המאה ה-17). אם תהיתם האם בכל זאת יש למצודה קשר עברי-יהודי כלשהו, במתחם אכן נמצאו שרידים מחומת חזקיהו.

 

בית הכנסת הנחשב לגדול בישראל שוכן, איך לא, בירושלים

בקרית בעלז בבירה, שוכן בית המדרש ובית הכנסת שנחשב כיום לגדול בישראל ובו כ-4000-5000 מקומות ישיבה! המבנה, משמר את צורת בית המדרש הישן של חסידות בעלז בגליציה שנחרב בשואה.

השכרת רכב בירושלים - עובדות על ירושלים

 

קברי צדיקים גם בירושלים

המונח "קברי צדיקים" מתקשר לרובנו לא אחת עם צפון הארץ, אולם חשוב לדעת שגם בעיר הבירה קיימים לא מעט קברי צדיקים כמו דוד המלך, שמואל הנביא, ירמיהו הנביא, רבי עובדיה מברטנורא ועוד.

 

ירושלים נחשבת כאחת הערים העתיקות בעולם

באזור ירושלים נמצאו שרידים להתיישבות מוקדמת מאוד במהלך ההיסטוריה, לרבות מתקופת הברונזה.

 

השיר המפורסם של מונטי פייתון בכלל לא צולם בירושלים

השיר "Always look on the bright side of life" מהסרט "בריאן כוכב עליון" של חבורת מונתי פייתון (אחד השירים וסרטי הקומדיה המפורסמים בעולם) צולם אי-שם בשנת 1979 בתוניסיה, למרות שלכאורה מתרחש בירושלים.

 

על ארמונות הלני המלכה כבר שמעתם?

לא הרחק מעיר דוד (המיקום המקורי של ירושלים כפי שהייתה בימי דוד המלך) התגלה בשנים האחרונות מבנה מתקופת הבית השני, שעל פי המשוער היה של הלני המלכה: מלכה גיורת (שהתגיירה יחד עם בנה), משושלת אשור, הזכורה לשבח במקורות היהודיים בין היתר, מכיוון שסייעה לעניי ירושלים בזמן שהגיעה לירושלים כדי לבקר בבית המקדש וכן, סיוע לבית המקדש עצמו.

 

ירושלים יש רק אחת, אבל ג'רוזלם יש המון

חשיבותה של ירושלים לעמים נוספים בעולם גרמה לכך שישובים אחרים, בין היתר שניים בארצות הברית, קרויים על שמה של ירושלים (ממש כך – ג'רוזלם).

 

וויליאם שייקספיר קבור בירושלים?!

אז התשובה היא כן, למרות שלא ממש וויליאם שייקספיר שאתם חושבים עליו. בבית הקברות הבריטי בירושלים (הנמצא בהר הצופים), קבור חייל בשם וויליאם שייקספיר שכמובן לא היה וויליאם שייקספיר המפורסם, אבל בהחלט זכה לשם מעורר עניין.

 

אפילו דינוזאורים יש בירושלים!

בלב בית זית, יישוב ציורי הממוקם בסמוך לירושלים, נמצא אתר עקבות דינוזאורים קטנים בני עשרות מיליוני שנים.

 

עוד באתר:
השכרת רכב - מגוון רחב של כלי רכב להשכרה בשלמה Sixt
השכרת רכב בירושלים - השכירו רכב וצאו לטייל בירושלים