מסלול מומלץ

המסלול מתחיל בגשר הצבים, ואורכו כ-3 ק"מ, עד לנקודת השפך של נחל אלכסנדר לים. ניתן לחנות רכב אחד בנקודת ההתחלה ורכב אחד בנקודת הסיום, או לעשות את המסלול הלוך-חזור.

 

תחילת המסלול – גשר הצבים

גשר הצבים הוקם בשנות השלושים, והוא אחד המקומות היחידים בארץ בו ניתן לצפות בצב הרץ. אם תחכו בסבלנות ובשקט, תוכלו להבחין בצבים הנעים להם בתוך המים. בחודשים מאי-יוני, הנקבה מטילה את ביציה בגומות הנחפרות בצידי הנחל, וכעבור חודשיים הצבים בוקעים ורצים למים. חשוב שלא להאכיל את הצבים ולא לזרוק אשפה למים, כי הם נחנקים ממנה ומתים.
 

נחל אלכסנדר

לאחר מפגש עם גשר הצבים, עוברים את הגשר צפונה ופונים שמאלה עם שביל העובר לאורך הגדה הימנית של הנחל. לאחר הליכה קצרה, עוברים מתחת לגשר פסי רכבת, ומיד פונים ימינה בדרך עפר. לאחר כ-400 מטר, פונים שמאלה בדרך של שביל ישראל המסומן בפסים בצבע לבן, כחול וכתום, ופוגשים בדרך תעלת למים שמנקזת את מי התהום הגבוהים מהשטחים שממזרח לאזור התעשייה עמק חפר. התעלה נחפרה במקור על ידי הבריטים במטרה לנקז את ביצות חדרה. לאחר התעלה, עוברים בין גבולו הדרומי של יער חדרה לבין נחל אלכסנדר, ונהנים מעצי האקליפטוס והשטחים הרחבים.


נחל אלכסנדר - השכרת רכב שלמה סיקסט

 

חורבת סמארה

לאחר כ-15 ק"מ של הליכה, נגיע לראש הגבעה עליה שוכנת חרבת סמארה, שממנה נקבל תצפית נהדרת על האזור. בעברה, הייתה חרבת סמארה תחנת משטרה עותומאנית. על הגבעה ניתן ליהנות מפריחה מרהיבה של כלניות, פרגים, נוריות ועוד. במורד הגבעה לכיוון נחל אלכסנדר, נפגוש מערות חצובות בסלע הכורכר, שהן שריד למחצבה קדומה שהייתה שם.

 

שפך הנחל ותל מכמורת

בהמשך הדרך, נוכל לפגוש מני צמחים כמו סמר ימי, עצי אשל ופטל קדוש. נעבור מתחת לגשר הכביש המהיר חיפה-תל אביב עד לשפכו של הנחל לים התיכון. אם נמשיך עוד קצת, נראה את הנמל, שכיום משמש כבית ספר ימי אך בעבר שימוש כנמל אבטיחים. כיום, הוקם באזור מושב מכמורת. זוהי גם נקודת הסיום של המסלול.

 

מה עוד יש באזור?

אזור נחל אלכסנדר שופע במגוון של אפשרויות לטיולים מהנים, כמו יער חדרה, גן לאומי חוף בית ינאי, שמורת ביתן אהרון ובריכות הדגים המיוחדות של עמק חפר. ניתן לבחור בהשכרת רכב, ולבלות את סוף השבוע באזור צפון השרון הנפלא, לערוך פיקניקים בטבע ולארגן משחקים משפחתיים המתאימים לגדולים ולקטנים.  

 

עוד באתר:

השכרת רכב - מגוון כלי רכב להשכרה בישראל ובחו"ל