אגמון החולה הוא אגם מים מלאכותי במרכז עמק החולה, והוא מהווה נקודת תצפית מצוינת על הציפורים במהלך הנדידה שלהם. בכל עונת נדידה, עוברות מעל האזור למעלה מחצי מיליארד ציפורים שונות. בשנת 2009, האגם נבחר על ידי כתב העת הבריטי BBC WILDLIFE  כאחת מעשר תצפיות בעלי החיים החשובות בעולם.

 

ההיסטוריה של האגם

בעברו, היה האגם שטח ביצתי שיובש. מהלך הייבוש, התגלה כי האדמה שעליה הייתה הביצה אינה מתאימה לגידולים חקלאיים כפי שתוכנן לעשות, והוחלט להציף את האזור במים באופן מבוקר על מנת לתת ערך אקולוגי גבוה יותר לאזור, וכן לסייע לכנרת, אליה מגיעים בסופו של דבר מי הירדן. החל משנות ה-90, הפך השטח למוקד משיכה למאות אלפי ציפורים במהלך מסען מאירופה לאפריקה, כשרבות מהן בוחרות להתיישב בשטחי האגם בחודשי החורף בסך הכל, נצפו מעל האגם כ- 392 מינים של עופות, וביניהם עיטים, דיות מצויות, קורמורנים, ברווזים, אגמיות חופמאים ועוד. ביחד עם הציפורים, האגם מושך אליו מבקרים רבים מכל העולם שמוצאים עניין בתצפיות, במחקר ונהנים לטייל באזור הירוק הפורח.

 

אגמון החולה - השכרת רכב

טיול סביב אגמון החולה

סביב האגמון ישנו מסלול באורך של 8.5 ק"מ, שבחלקים ממנו מאפשר הצצה אל האגמון לתצפית על הציפורים. אפשרויות הטיול שונות ומגוונות, כשניתן להשכיר אופניים, רכבים חשמליים, וכן סיור בעגלה רתומה לטרקטור, בו המבקרים מוסווים ולכן יכולים להתקרב לציפורים. לאורך המסלול, ממוקמים שולחות קק"ל המאפשרים עצירות מנוחה ולאכילה. עוד באזור תוכלו למצוא סדנאות ופעילויות המתאימות לכל המשפחה, החל מסדנאות יצירה באצטרובלים, סדנאות שירה, סדנאות יוגה ואף סדנאות צילום המאפשרות לתעד את הטבע שמסביב בדרכים מיוחדות.

 

אגמון החולה גם בקיץ

אמנם עונת הנדידה של הציפורים מתקיימת בסתיו ובחורף, אך גם בקיץ ניתן ליהנות מאגמון החולה, בעת בה נמצאים סביב האגם העופות היציבים של העמק, שזהו ביתם. חוץ מהציפורים השונות, הקיץ מביא איתו את הפריחה – צמחי המים והגן הבוטני של אגמון החולה, עם מאות צמחים, וכן סוגים שונים של פרפרים.

 

הגן הבוטני אגמון החולה

הגן הבוטני של אגמון החולה, משיב אלינו את צמחי המים שפיארו בעבר את עמק החולה, ונכחדו או הפכו לנדירים מאז ייבוש הביצה. הגן הבוטני משתרע על פני 14 דונם, ובו בריכות, תעלות, שבילים וגשרים. כיום, מקשטים את הגן צמחים שהובאו מפינות נשכחות בעמק, ממעיינות נידחים בגולן ומגנים בוטנים שונים מרחבי הארץ.

 

טיול משפחתי באגמון החולה

טיול משפחתי באגמון החולה, מתאים ללא ספק, לסקרנים שאוהבים את החיבור המיוחד בין טבע לחקלאות. נופי הגולן ממזרח, הרי נפתלי ממערב, כשבמרכז – עמק ירוק מלא בצומח וחי. מומלץ להצטייד במשקפת ובמגדיר ציפורים כדי להפיק את המרב מהאזור המיוחד, וניתן לבחור באפשרות של השכרת רכב ולחקור את האזור שמסביב לאגמון החולה.


עוד באתר: